З нагоди 40-ї річниці від початку Гельсінкського процесу Діючий голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ України Леонід Кожара оприлюднив заяву, в якій закликав лідерів держав-учасниць ОБСЄ враховувати досягнення цього процесу та докладати зусиль для подолання існуючих розбіжностей та недовіри.
Конференція з питань безпеки та співробітництва в Європі - попередник ОБСЄ, розпочала свою роботу 3 липня 1973 року у м.Гельсінкі, заклавши основу для підписання 1 серпня 1975 року Гельсінкського Заключного Акту.
“Сорок років тому лідери 35 держав ініціювали процес, який мав на меті зменшення напруги у всій Європі та забезпечення безпеки і стабільності на континенті», - заявив Діючий голова ОБСЄ.
“Таке стратегічне бачення лідерів, котрі зуміли знайти можливості для співробітництва, незважаючи на глибокі ідеологічні протиріччя, призвело до формування більш відкритого, безпечного та вільного простору».
“Сьогодні ми є учасниками іншого процесу – «Гельсінкі +40», - нагадав Леонід Кожара. «У зв’язку із наближенням сорокової річниці Гельсінкського Заключного Акту, цей процес має на меті визначити, що повинні зробити нинішні 57 держав-учасниць для завершення роботи з побудови довіри та посилення ефективності нашої Організації».
“Відносини між нашими державами сьогодні є тіснішими та більш розвинутими, ніж це було сорок років тому. Розбудовуючи безпекове співтовариство, що відображає сучасні потреби та виклики, ми повинні бути такими ж далекоглядними як наші попередники та прагнути до досягнення таких же амбітних та довгострокових результатів», - заявив Діючий голова ОБСЄ.