• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Русский
Поширені питання
Опубліковано 19 січня 2021 року о 19:39

Де можливо залишити свій відгук про роботу консульства?

Ваш відгук щодо консульського обслуговування можливо залишити, зокрема, використавши розміщений на титульній сторінці веб-порталу МЗС банер «Ваш відгук про роботу українського консула» або звернувшись за електронною адресою до Департаменту консульської служби МЗС України [email protected]

Де можна отримати інформацію з консульських питань?

  • на веб-сторінці МЗС в розділі «Консульські питання», на консульській сторінці в Facebook;
  • в консульських частинах на веб-сторінок закордонних дипломатичних установ України.

Що робити перед поїздкою до країни, де немає Посольства України?

Бажано заздалегідь з’ясувати, зокрема, через веб-сторінку МЗС – розділ «Дипломатичні представництва України», далі – підрозділ «Посольства України» до зони відповідальності якої установи України за кордоном належить країна подорожі.

Так само в підрозділі «Почесні консульства України» можна перевірити, чи діє в даній країні офіс Почесного консульства України. Пріоритетом для Почесного консульства України є надання безоплатної консульської допомоги громадянам консультативного характеру та при потраплянні в надзвичайні ситуації.      

Радимо також ознайомитися з інформацією розділу «Поради подорожуючим».

При необхідності ви можете звернутися за телефоном «гарячої лінії» МЗС: +380 44 238 16 57.

Яку допомогу надають громадянам України почесні консули України за кордоном?

В консульській сфері від них очікується, зокрема, надання безоплатної консультаційної допомоги нашим співвітчизникам, сприяння в організації виїзних консульських обслуговувань штатними дипломатами в місцях компактного проживання громадян України, відвідання наших співвітчизників у місцях позбавлення волі та лікарнях, залучення адвокатів в інтересах громадян України, надання їм, в разі потреби, матеріальної та логістичної допомоги за форс-мажорних обставин тощо.

ВАЖЛИВО! Почесні консули України за кордоном не мають повноважень вчиняти консульські дії, що є компетенцією виключно штатних консульських установ або підрозділів посольств України.

Що таке виїзне консульське обслуговування громадян України?

Виїзне  консульське  обслуговування  полягає  у здійсненні консульськими  посадовими  особами  прийому громадян  України   з консульських питань поза межами закордонної дипломатичної установи України на території її консульського округу у  термін  та  місці, визначені  відповідно  до  графіка проведення виїзних консульських обслуговувань.

Доцільність здійснення та періодичність проведення виїзного консульського обслуговування визначаються щорічно на підставі аналізу звернень громадян України та відповідно до таких критеріїв:    

  • компактність проживання та кількість громадян України у місцях проведення виїзного консульського обслуговування;
  • віддаленість місць компактного проживання чи перебування громадян України від ЗДУ;
  • наявність приміщень, придатних для проведення прийому відвідувачів (приміщення почесних консульств України, українських громадських організацій, органів регіональної влади країни перебування тощо);
  • фінансова доцільність проведення виїзного консульського обслуговування;
  • безпекова ситуація в країні перебування та безпосередньо у місці запланованого проведення виїзного консульського обслуговування.

Де можна отримати інформацію, яка допоможе мені облаштуватися на території України після тривалого перебування за кордоном?  

Корисну інформацію громадянам України: для тих, хто повертається до України після тривалого перебування за кордоном – завантажити у вигляді інформаційної брошури.

                                                   

Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у  зв’язку з закінченням терміну дії наявного паспорта, у зв’язку з відсутністю у ньому вільних сторінок, непридатності паспорта до подальшого використання чи виявлення помилки в інформації, що внесена до паспорта?

  • заяву-анкету, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів;
  • одну фотокартку розміром 10х15 сантиметрів  за умови оформлення паспорта особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);
  • документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, паспорт громадянина України, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України тощо);
  • відмітка в паспорті або будьякий документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;
  • квитанція про сплату консульського збору або оригінал і копію документа, що підтверджує право на звільнення повністю або частково від його сплати. При цьому, інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення паспорта, можливо отримати на вебсторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи;
  • закордонний паспорт, що підлягає обміну або документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну.

Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон дітям до 16-ти років?

  • заяву-анкету, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів, одного з батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників або інших представників та окрема заява другого з батьків (у випадках його відсутності в момент подачі документів засвідчується нотаріально). Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;
  • одну фотокартку розміром 10х15 сантиметрів за умови оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);
  • документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  • свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше);
  • довідка про реєстрацію особи громадянином України (оформлюється в закордонній дипломатичній установі України для дітей, які народилися після 01.03.2001 р.);
  • будь-який документ або відмітка в паспорті, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;
  • Консульський збір за оформлення закордонного паспорта дітям до 16ти років не стягується.

При оформленні закордонного паспорта дитині, яка проживає з одним із батьків, необхідно додати також оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів:

  • свідоцтво про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним.

Яким чином документуються новонароджені за кордоном діти (громадяни України)?

Незалежно від віку, кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Яким чином здійснити за кордоном обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації (наприклад, прізвища), внесеної до попереднього паспорта?

У таких випадках обмін паспорта за кордоном здійснюється громадянам України, які постійно проживають за кордоном: отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном.

До загального комплекту документів додатково додаються документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт підлягає обміну: 

  • свідоцтво про шлюб;
  • свідоцтво про переміну імені;
  • свідоцтво про розірвання шлюбу тощо.

ВАЖЛИВО! Документи, видані компетентними органами іноземних держав, подаються легалізованими або засвідчені апостилем (якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України) разом із нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.

ВАЖЛИВО! Громадянам України, які зареєстровані на території України та тимчасово перебувають за кордоном, при зміні прізвища мають протягом одного місяця здійснити обмін паспорта громадянина України (так званого «внутрішнього паспорта») виключно за місцем реєстрації в Україні.

Оформлення паспорта громадянина України в цьому випадку закордонними дипломатичними установами України законодавством України не передбачено.

                                                   

Навіщо потрібна легалізація документа чи проставлення апостилю на іноземному документі?

Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав в установленій формі, визнаються дійсними в Україні за умови їх легалізації або проставлення апостиля, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України, згідно Закону України «Про міжнародне приватне право»

На яких документах проставляє апостиль МЗС та представництва МЗС в регіонах?

  • довідки, видані архівними установами України;
  • довідки про стан здоров'я, видані Олександрівською лікарнею м. Києва;
  • довідки про стан здоров'я (за умови їх посвідчення гербовою печаткою управління охорони здоров'я облдержадміністрації області);
  • довідки, видані органами МВС України та Міграційної служби України (щодо громадянства України, кримінальної відповідальності, реєстрації за місцем проживання або перебування, тощо);
  • довідки, видані податковими органами;
  • довідки, видані органами Пенсійного фонду України;
  • інші офіційні документи, повноваження на засвідчення яких апостилем не відноситься до компетенції Міністерства юстиції України та Міністерства освіти і науки України.

Які документи легалізує МЗС та представництва МЗС в регіонах?

  • свідоцтва (українського зразка) про реєстрацію актів цивільного стану та Витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які засвідчені обласним управлінням юстиції за місцем видачі;
  • довідки щодо кримінальної відповідальності, видані органами МВС України;
  • документи про освіту міжнародного зразка;
  • документи, засвідчені або видані нотаріусами (після їх попереднього оформлення в Міністерстві юстиції України);
  • офіційні документи, складені і засвідчені безпосередньо в дипломатичних представництвах іноземних держав в Україні;
  • офіційні документи, крім документів комерційного характеру, складені і засвідчені на території іноземних держав органами державної влади, які  уповноважені підтверджувати їх дійсність, і призначені  для використання  в Україні за умови їх засвідчення в МЗС країни походження документа та її дипломатичного представництва в Україні в установленому порядку.

Що потрібно мати для подачі документа на легалізацію?

  • документ, який необхідно легалізувати;
  • квитанція про оплату консульського збору;
  • фізичні особи подають паспорт та заповнюють відповідну заяву (в разі необхідності подати на легалізацію документи, що належать або виписані на ім’я іншої особи, заявник повинен надати засвідчену нотаріусом довіреність від власника документів);
  • юридичні особи, окрім вищезазначеного, додатково подають лист-звернення (бланк установи повинен містити реквізити та печатку), у якому зазначаються: перелік документів, що подаються на легалізацію, мета, з якою вони легалізуються, відомості про особу, яка уповноважена представляти інтереси з питань засвідчення документів.

Хто може подати документ на проставлення апостиля?

Будь-яка особа – довіреність від власника документа не вимагається.

Чи є обов’язковою присутність особи, на ім’я якої видано документ, для подання цього документа на легалізацію?

Присутність власника документа не є обов'язковою. Натомість, у разі подання документів представником фізичної чи юридичної особи подається доручення або інший документ, що підтверджує повноваження діяти від імені цих осіб.

Водночас, треба пам’ятати, що Департамент консульської служби легалізує офіційні документи, крім документів комерційного характеру, складені і засвідчені на території іноземних держав органами державної влади, які уповноважені підтверджувати їх дійсність, і призначені для використання в Україні за умови їх засвідчення в МЗС країни походження документа та її дипломатичного представництва в Україні в установленому порядку.

Де приймаються документи на легалізацію та проставлення апостилю в МЗС?

Документи приймаються за адресою: м. Київ, вул. Велика Житомирська 2. Приміщення Дипломатичної академії України (під’їзд № 2).

Коли можна подати документи на легалізацію та проставлення апостилю?

Прийом документів здійснюється щоденно (крім вихідних і святкових днів): з 09:00 до 12:00.

Коли можна отримати легалізований або засвідчений апостилем документ?

Видача засвідчених документів відбувається у призначений день: з 16:00 до 17:00, п’ятниця: з 16:00 до 16:30.

Чи можна в МЗС проставити апостиль на документах про освіту?

Ні. Апостиль на українських документах про освіту проставляє Міністерство освіти і науки України.

Де, крім МЗС, можна проставити апостиль, зокрема, на довідку про відсутність судимості?

В представництвах МЗС України у Львові, Ужгороді та в Одесі.

Який розмір консульського збору за проставлення апостилю?

  • для фізичних осіб – 150 гривень;
  • для юридичних осіб – 450 гривень.

У разі оформлення документів у терміновому порядку (до 5 робочих днів) консульський збір стягується у подвійному розмірі.

Який термін розгляду документів для проставлення апостиля?

До 5 робочих днів. За умови подання документів особою, на ім’я якої вони видані, апостиль проставляється в день подачі.

Чи може термін розгляду документів для проставлення апостиля перевищувати п'ять робочих днів?

Так, у разі необхідності отримання додаткової інформації від органу видачі документа, термін розгляду може бути продовжено до 20 робочих днів, про що співробітник відділу повідомить заявника під час прийому документів.

Чи можна поставити апостиль на документі в Посольстві або в Консульстві?

Ні, не можна. Ні українські, ні іноземні закордонні дипломатичні установи (окрім дипломатичних установ Австралії) не мають таких повноважень.

Де проставляється апостиль на документі, який видано іншою державою?

Виключно на території країни походження (видачі) цього документа. Наприклад: якщо документ виданий у Німеччині, то апостиль проставляється уповноваженими органами виключно цієї країни.

Яка установа проставляє апостиль на документі, виданому іноземним посольством (консульством) в Україні?

На такий документ апостиль не проставляється. Він підлягає легалізації в МЗС України або в представництві МЗС на території України.

Звертаємо увагу, що апостиль не проставляється на документах, виданих закордонними дипломатичними установами України та на документах що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.

Який розмір консульського збору за легалізацію документів?

  • на ім’я фізичної особи  – 150 гривень;
  • на ім’я юридичної особи – 450 гривень.

Чи існує терміновий тариф за легалізацію документів?

Так. У разі оформлення документів у терміновому порядку (до 5 робочих днів) консульський збір стягується у подвійному розмірі.

Чи потрібно попередньо реєструватися для подання у МЗС документів на легалізацію та апостиль?

Не потрібно. Прийом документів відбувається в порядку «живої» черги.

Де можна знайти інформацію щодо прийому документів на апостиль або легалізацію?

Детальна інформація щодо проставлення апостилю на документах чи їх легалізації розміщена на веб-сторінці МЗС.

Куди звернутися з метою витребування документів про народження родичів за кордоном?

Для оформлення запиту щодо витребування документів з-за кордону слід звернутися до Департаменту консульської служби МЗС України чи до представництв МЗС в регіонах.

Як можна витребувати документ про стаж роботи з Російської Федерації та інших країн СНД?

Звертаємо вашу увагу, що витребування документів з будь-якої з країн СНД (свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, документи про освіту, архівні довідки про робочий стаж та інші) здійснюється головними управління юстиції в областях, які визначені Міністерством юстиції, як уповноважені на здійснення безпосередніх зносин з відповідними уповноваженими органами юстиції  країн СНД відповідно до Конвенції про правову допомогу та правові відносини в цивільних сімейних та кримінальних справах.

                                                   

Хто має право на консульське обслуговування за кордоном?

Всі громадяни України, які того потребують, безвідносно до статусу і мети їхнього перебування за кордоном.

Що робити у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання?

Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою укладено відповідний договір страхування. Надійність страхової компанії гарантує допомогу у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковою вимогою Закону України «Про туризм».

У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених вами договором про страхування, необхідно, за бажанням та за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників госпіталю, рідних і знайомих) Посольство (консульство) України в іноземній країні. Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у взаємодії з вашим страховиком (його агентом в країні перебування), адміністрацією госпіталю, представниками компетентних органів іноземної країни, якщо ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, та надасть вам сприяння у отриманні компенсацій, якщо вони передбачені законодавством іноземної країни.

Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. Таке рішення приймається виключно за умови відсутності можливості здійснити перевезення коштом страхової компанії, а також відсутності у вас та вашої родини коштів для самостійної оплати вартості перевезення.

Для одержання відповідної допомоги громадяни України особисто або через своїх законних представників звертаються до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою. Рішення про надання зазначеної допомоги приймається керівником закордонної дипломатичної установи за умови подання заявником документів, які підтверджують, що постраждалий є громадянином України, та документів, виданих компетентними органами держави перебування на підтвердження фактів, викладених у письмовій заяві, які засвідчують необхідність надання допомоги.

Оскільки допомога надається тільки громадянам України, для прискорення підтвердження вашої належності до громадянства України, рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують ваше громадянство.

Розгляд вказаного питання здійснюється за заявою найближчих за ступенем спорідненості родичів потерпілого (дружини, повнолітніх дітей (рідних або усиновлених), рідних братів та сестер тощо) та на підставі документів, що засвідчують особисті родинні стосунки з потерпілим, і підтверджують неспроможність родичів здійснити оплату вартості послуг з транспортування важкохворого в Україну за власний рахунок (довідка про склад сім’ї, довідки про розмір доходів хворого та членів його родини тощо). Вищезазначені документи мають бути видані виключно уповноваженими органами та установами України. 

Що робити, коли ви стали жертвою злочину?

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, залишити рідним в Україні чи зберегти іншим чином (наприклад – на віддаленому інтернет-сервері) копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

Для повернення в Україну вам буде оформлено, після відповідної перевірки, посвідчення особи на повернення в Україну.

Як діяти громадянам України та іноземцям, які постійно мешкають в Україні, у разі незаконного вивезення їх дітей за кордон з метою встановлення їх місцезнаходження, повернення в Україну або відновлення права доступу до них?

Якщо дитина незаконно вивезена з України до країни, у відносинах з якою для України може застосовуватись Гаазька Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року, заявники мають діяти відповідно до Порядку виконання на території України Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

У разі вивезення дитини до країни, у відносинах з якою не застосовується згадана Конвенція, але діє угода про правову допомогу, передбачається визнання та виконання в такій країні рішень українських судів.

У разі вивезення дитини до країни, яка не є стороною згаданої Конвенції, або це питання не врегульовано двосторонніми угодами, заявникам слід вирішувати питання шляхом подачі позову до суду країни перебування дитини. Закордонною дипломатичною або консульською установою України заявникам на їх звернення буде роз’яснено  процедуру подачі позовної заяви та надано контактні дані адвокатів, які могли б представляти інтереси заявників в суді країни акредитації.

Як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації?

У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, діяти рішуче, але обачно, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).

Кожна дипломатична (консульська) установа України за кордоном має визначені телефони "гарячих ліній" для зв’язку з установою у випадку виникнення загрози життю і здоров’ю громадян України, які перебувають у межах її відповідальності. Наполегливо рекомендуємо перед виїздом занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові. У випадку неможливості встановлення зв’язку за цими номерами громадянам (або їх рідним чи близьким) необхідно звернутися за телефоном «гарячої лінії» МЗС: +38 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово.

Працівник консульської служби надасть вам необхідну допомогу у здійсненні евакуації із зони лиха (координація та контроль за включенням вас до евакуаційних списків у разі організованої евакуації компетентними органами іноземної країни, надання допомоги у бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну), документуванні для повернення в Україну у разі втрати документів, здійсненні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності.

Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?

Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).

У випадку затримання необхідно дотримуватися таких простих правил:

  • поводитися з представниками правоохоронних органів спокійно, ввічливо, не чинити опору та уникати дій, що можуть бути розцінені як провокативні;
  • слід усвідомлювати, що наявність візи не гарантує допуск на територію іноземної держави. При  цьому, відмова у в’їзді у більшості випадків може бути оскаржена в адміністративному та/або судовому порядку за допомогою місцевого адвоката, сприяння якого може бути вирішальною у врегулюванні інциденту;
  • громадянин України має законне право наполягати на отриманні детальних, в т.ч. письмових пояснень щодо причини інциденту, а також на контакті з Посольством або консульством України для отримання консульського захисту, метою якого є забезпечення користування громадянином України всіма правами, передбаченими законами іноземної держави та її міжнародними договорами.

Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.

Що робити у випадку потрапляння в дорожньо-транспортну пригоду в одній з країн Європейського Союзу?

Збираючись у подорож до будь-якої країни, необхідно заздалегідь володіти інформацією про особливості не лише правил дорожнього руху в цій країні, але і про те, як здійснюється оформлення дорожньо-транспортної пригоди.

Якщо ви стали учасником ДТП в країнах ЄС, необхідно: 

  • ввімкнути сигнальні вогні, а також розставити навколо аварії попереджувальні знаки, не залежно від того, хто винний у ДТП;
  • якщо в результаті ДТП є постраждалі, травмовані люди, негайно викликати швидку допомогу. Надати постраждалим першу невідкладну допомогу;
  • обов’язково  зателефонувати на номер «112» і повідомити про ДТП;
  • якщо є свідки ДТП, необхідно записати номери телефонів і контактні дані хоча б трьох з них. Це може допомогти слідчим становити винних в аварії. Необхідно заповнити також форму-повідомлення про ДТП. Як правило, бланки таких форм є у кожного автомобіліста. Якщо така форма відсутня, необхідно записати номери і марки автомобілів, які стали учасниками дорожньо-транспортної пригоди;
  • нічого не підписуйте, не прочитавши та не усвідомивши зміст запропонованого документа! Лише у тому випадку, якщо ви повністю прочитали і зрозуміли його, згодні з його змістом – можете поставити свій підпис;
  • у вас на руках повинна бути так звана «Зелена карта» – поліс страхування для власника транспортного засобу. Ви і людина, яка була за кермом іншого автомобіля, учасника ДТП, маєте обмінятися номерами «Зеленої карти» або пред’явити сам поліс. Зробіть фото «Зеленої карти» іншого учасника ДТП на свій телефон. Також, ви повинні дати можливість іншому учаснику ДТП сфотографувати вашу «Зелену карту»;
  • необхідно також сфотографувати місце пригоди, автомобілі і учасників ДТП;
  • якщо на території країни, де трапилась ДТП, законодавством передбачена видача копії протоколу дорожньої поліції, вам її неодмінно нададуть;
  • коли ДТП буде оформлене інспектором дорожньої поліції, вам необхідно одразу надати інформацію про аварію за номером телефону, зазначеному на «Зеленій карті», а також у свою страхову компанію, що б у вас була можливість отримати компенсацію за надану вам матеріальну шкоду.

Що потрібно робити рідним/знайомим у випадку загибелі або смерті громадян України за кордоном?

Якщо Вам стало відомо про смерть громадянина України від туроператора або з будь-яких інших джерел, необхідно повідомити про факт смерті на «гарячу лінію» МЗС України за телефоном + 38 044 238 16 57, на «гарячу лінію» Посольства чи Консульства України у країні, де сталася смерть (номер телефону зазначено на титульній сторінці веб-порталу установи), або надіслати повідомлення на адресу електронної пошти [email protected]

Інформація, які передаватиметься про померлого/загиблого до МЗС, Посольства чи консульства України має бути, по можливості, максимально повною і включати:

  1. ПІБ;
  2. дату народження;
  3. місце проживання в Україні;
  4. номер паспорта для виїзду за кордон;
  5. дані про найближчих рідних та їхні контактні дані (в Україні чи за кордоном).

У разі відсутності контактних даних рідних померлого/загиблого, консул звертається до органів МВС України для розшуку рідних і повідомлення їх про смерть/загибель.

Після отримання повідомлення про смерть, консул негайно зв'язується з відповідними місцевими органами влади та медичним закладом у країні перебування.

В залежності від законодавства країни перебування і умов, за яких сталася смерть/загибель, її факт буде зареєстрований компетентними органами цієї країни, або українським посольством чи консульством.

У чому зможе допомогти консул:

  • Повідомити про смерть/загибель найближчих рідних та компетентні органи України.
  • Надати рідним список місцевих ритуальних агентств (якщо такі є) для поховання в Україні або в країні, де сталася смерть/загибель.
  • Поінформувати про вартість поховання (кремації) в країні, де сталася смерть/загибель, або репатріації тіла (праху) і майна покійного в Україну.
  • Роз’яснити рідним/знайомим відповідні положення іноземного та українського законодавства, надати сприяння у оформленні та засвідченні необхідних документів.
  • Порадити рідним в Україні, яким чином можна переказати кошти для оплати необхідних витрат.
  • Вжити заходи для збереження майна, що залишилося після смерті/загибелі громадянина України.
  • Отримати від найближчих рідних їхній дозвіл на поховання померлого/загиблого на території іноземної держави у разі прийняття ними такого рішення та дозвіл місцевих компетентних органів на поховання тіла.
  • Витребувати в іноземних компетентних органах інформацію щодо результатів розслідування обставин смерті/загибелі з метою подальшого залучення рідними, в разі згоди, адвоката.
  • Інформувати рідних та компетентні органи про рейс (у разі повітряного перевезення) або маршрут (у разі доставки наземним транспортом), яким здійснюватиметься доставка тіла або праху в Україну.

У яких питаннях, пов’язаних зі смертю близької Вам людини, консул не має повноважень:

  • Безпосередньо розслідувати причину смерті або можливого злочину.
  • Давати оцінку або визначати достовірність викладених в іноземних офіційних документах фактів.
  • Залагодити страхові претензії від імені родини покійного.
  • Оплачувати будь-які рахунки або борги покійного.
  • Зареєструвати смерть та видати українське свідоцтво, якщо смерть вже була зареєстрована компетентними органами іноземної держави.
  • Визначати спосіб та місце поховання померлого у разі розбіжності думок найближчих рідних щодо зазначеного.

Поради громадянам України:

  • перед від’їздом за кордон рекомендується застрахуватися для відшкодування витрат, пов’язаних із можливими надзвичайними обставинами за межами України (варто оформити повне медичне страхування та страхування на випадок смерті). Під час погодження з агентом страхової суми полісу доцільно враховувати вартість відповідних послуг у різних країнах світу;
  • відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу», поховання покладається на виконавця волевиявлення померлого або здійснюється найближчими родичами чи іншою особою, яка зобов’язалася поховати померлого. Таким чином, за відсутності або недостатності відповідного страхування витрати на репатріацію тіла або доставку праху покладаються на виконавця волевиявлення або найближчих родичів померлого;
  • якщо страхова сума недостатня для необхідних виплат, а рідні не мають відповідних коштів, що підтверджується документами, виданими уповноваженими органами та установами України, про розмір доходів найближчих родичів (дружина, чоловік, батьки, повнолітні діти, рідні брати, сестри), закордонні дипломатичні установи та МЗС можуть розглянути можливість відшкодування послуг ритуальних служб за рахунок державних коштів відповідно до Порядку формування і використання закордонними дипломатичними установами України коштів державного бюджету для здійснення заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України за кордоном, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів  України від 11  липня  2012 року № 651. Виходячи із наявних можливостей, оригінали документів щодо неспроможності самостійно оплатити послуги ритуальних служб разом із заявою на ім’я керівника українського посольства або консульства можуть бути подані до української дипломатичної установи особисто, надіслані поштовим відправленням до цієї установи або до Департаменту консульської служби чи представництва МЗС в регіонах. Для прискорення опрацювання заяв наші дипломатичні і консульські установи готові прийняти відскановані копії згаданих документів за умови отримання оригіналів з першою нагодою.

Як стягнути аліменти з осіб, що проживають за кордоном?

Якщо йдеться про стягнення аліментів з особи, яка проживає у країні, для якої є чинною Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, вчинена у м. Нью-Йорк у 1956 році, заявники мають діяти відповідно до порядку, визначеному «Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном».

У разі вивезення дитини до країни, у відносинах з якою не застосовується згадана Конвенція, але діє угода про правову допомогу, передбачається визнання та виконання в такій країні рішень українських судів.

У разі вивезення дитини до країни, яка не є стороною згаданої Конвенції, або це питання не врегульовано двосторонніми угодами, заявникам слід вирішувати питання шляхом подачі позову до суду країни перебування дитини. Закордонною дипломатичною або консульською установою України заявникам на їх звернення буде роз’яснено  процедуру подачі позовної заяви та надано контактні дані адвокатів, які могли б представляти інтереси заявників в суді країни акредитації.

Чим можуть допомогти консульські установи України за кордоном з питань захисту прав та законних інтересів громадян?

Згідно з Консульським статутом України:

  • консул вживає заходів, щоб громадяни України у повній мірі користувалися тими правами, які належать їм за законами держави перебування i міжнародними договорами;
  • консул може поінформувати про особливості законодавства країни перебування, надати консультативну допомогу з питань зносин з офіційними установами консульського округу;
  • консул може надати громадянину України, у разі захворювання, адреси та номери телефонів місцевих лікарень та, за бажанням громадянина, повідомити про це його рідних;
  • якщо з громадянином України трапилась надзвичайна подія, йому необхідно терміново інформувати про це консульську установу України у державі перебування.
  • у випадку арешту громадянина України, він має право звернутися до органів поліції з вимогою повідомити про свій арешт консула України, який вживає заходів, щоб відносно громадян України, заарештованих, ув'язнених, затриманих за підозрою у вчиненні злочину чи підданих іншим заходам судового або адміністративного впливу, взятих під варту, було дотримано у повному обсязі положення законодавства держави перебування та щоб їх утримували в умовах, які відповідають вимогам гігієни та санітарії;
  • на прохання громадянина консул може також зв'язатися з його родиною;
  • на даний час запроваджено спрощений порядок повернення в Україну громадян, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, сексуальною та іншою експлуатацією; у разі втрати паспортів консульські установи України у стислі терміни вирішують безпосередньо з територіальними підрозділами Державної міграційної служби України питання підтвердження особи громадянина з метою подальшого документування його закордонною установою свідоцтвом на повернення в Україну.

Водночас, необхідно пам'ятати, що під час перебування за кордоном кожний громадянин України зобов'язаний неухильно дотримуватися законодавства країни перебування.

Яким чином може допомогти консул у випадку арешту/затримання громадянина України за кордоном:    

  • вжити заходів для надання правової допомоги, на яку мають право за законом затримані/заарештовані громадяни України;   
  • сповістити родину громадянина України про його затримання або арешт та повідомити надані місцевою владою деталі та причини арешту;
  • отримати інформацію щодо кваліфікації справ громадян України;
  • сприяти у отриманні інформації від місцевих органів виконання покарань та юриспруденції;
  • надати громадянам України та членам їх сімей контакти місцевих адвокатів;
  • сприяти членам родин ув’язнених громадян в організації побачень з ними у місцях позбавлення волі;
  • відвідати арештованого або затриманого громадянина України у місці утримання за умови, що Україна має закордонне представництво у визначеній країні і консул має акредитацію в цій країні;
  • забезпечити передачу коштів арештованому українцю (тільки у разі наявності відповідного дозволу керівництва пенітенціарного закладу);
  • сприяти доведенню до відома керівництва в’язниці інформації про проблеми зі здоров’ям утримуваного громадянина України (якщо такі є);
  • направити до керівництва пенітенціарного закладу обґрунтовані скарги щодо надання неякісної медичної допомоги та можливої дискримінації утримуваних громадян України;
  • забезпечити репатріацію або депортацію громадян України після їх звільнення.

До кого звернутися громадянину України з метою надання консульською службою допомоги з питань захисту прав, порушених на території іноземних держав?

Звернення, оформлені відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», слід адресувати до закордонних дипломатичних установ України, перелік яких розміщено за наступними посиланнями на Веб-сторінці МЗС України в Інтернеті:

Консульські установи України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/consulates

Посольства України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies

Нештатні (почесні) консульства України - http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/honorary-consulates

ВАЖЛИВО! У письмовій заяві має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання заявника, викладено суть порушеного питання, заява має бути підписана із зазначенням дати. Рекомендується додавати копії наявних документів, що підтверджують зазначені у заяві факти, а також містять відомості про зазначення в латинській транслітерації прізвища та ім’я особи, права якої порушено.

Консульська служба МЗС України також буде готова розглянути Ваше звернення, отримане на електронні адреси [email protected], [email protected],  та доручити відповідній закордонній дипломатичній установі України вжити відповідних заходів у межах компетенції.

Чи може МЗС України розшукати моїх родичів – іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?

Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій  громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30, тел. тел.: +38 044 235 01 57, факс: +38 044 288 16 58, електронна пошта: [email protected].

Чи може МЗС України розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?

Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення розшуку в іноземних державах безвісно відсутніх осіб.

У разі перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку – консульська установа України може повідомити таку особу про те, що його шукають та надати йому інформацію про осіб, які звернулися до МЗС з такою заявою.

Якими іншими важливими рекомендаціями слід керуватися під час перебування за кордоном?

Неухильно дотримуватися строків перебування за кордоном: виїхати з країни до закінчення терміну дії візи, а у разі неможливості, завчасно звернутися до компетентних органів країни перебування щодо продовження термінів її дії.

У разі затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій формі вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

ВАЖЛИВО! Якщо Вам пропонують «привабливу» роботу за кордоном (танцівницею, офіціанткою, прибиральницею в барі чи ресторані, гувернанткою тощо), Ви можете стати об'єктом уваги злочинців, які займаються торгівлею людьми. Відсутність знань про країну, умови перебування та працевлаштування в ній не повинна спонукати Вас довіряти свою долю сумнівним посередницьким структурам, які заробляють на «перепродажу» робочої сили закордонним замовникам.

Пам'ятайте! Консульські установи України за кордоном завжди допоможуть Вам вибрати належні правові шляхи вирішення проблем, що виникли під час перебування за кордоном.

ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ!

Що не входить до сфери компетенції консула:

  • оплата медичних та лікарняних рахунків та рахунків за проживання та розміщення;
  • функції адвокатів, юридичних консультантів, будь-яких інших правових послуг, туристичних агентів тощо,
  • надання грошових позик та переказів коштів громадянам України;
  • внесення застав або сплата штрафів за громадян України;
  • створення перешкод судовому розгляду країни перебування або нехтування місцевим законодавством;
  • втручання або посередництво у справах цивільного або комерційного характеру;
  • надання юридичних консультацій або ініціювання судових процесів на вимогу громадян України;
  • виступати поручителем або спонсором українців;
  • забезпечення поселення, працевлаштування громадян України;
  • надання послуг щодо отримання посвідки на проживання за кордоном громадян України чи іноземного громадянства;
  • надання послуг перекладача, пересилання листів, телефонних, факсимільних та будь-яких інших особистих послуг.

У разі порушення законів країни перебування консул не може звільнити Вас від відповідальності!

                                                   

Чи може особа сама ініціювати втрату громадянства України?

Ні. Втрата громадянства ініціюється відповідними органами державної влади: якщо особа проживає на території України, то подання про втрату готується органами внутрішніх справ України, а якщо вона постійно проживає за кордоном – МЗС, дипломатичними представництвами і консульськими установами України.

Чи може особа оформити вихід з громадянства України, якщо в неї відсутній закордонний паспорт?

Так, може. В такому випадку видаються відповідні довідки, що підтверджують наявність у такої особи громадянство України.

Чи може неповнолітня дитина сама подати документи на вихід з громадянства України?

Ні. Неповнолітня дитина може вийти з громадянства України лише за клопотанням одного з батьків. Вихід дітей віком від 14 до 18 років з громадянства України може відбуватись лише за їхньою згодою.

Чи підтверджується факт наявності в дітей громадянства України, які були вписані в закордонні паспорти батьків?

Ні, самі по собі відомості про дитину у паспорті громадянина України не підтверджують прямо факт перебування дитини в громадянстві України.

Чи можна отримати дублікат довідки для набуття дитиною громадянства України на території України?

Ні. Дублікат довідки (так. зв. «довідку на довідку») можна отримати лише у тій дипломатичній установі, де вона була першочергово видана.

Чи може дитина вийти з громадянства України за клопотанням батьків, які вже вийшли з громадянства України та набули іноземне громадянство?

Так. Дитина може вийти з громадянства України за клопотанням того з батьків, який вже вийшов з громадянства України.

                                                   

Який порядок в’їзду громадян України до іноземних держав?

Готуючись до подорожі, радимо ознайомитися з порядком в’їзду громадян України до іноземних держав розміщено на веб-сторінці МЗС.

Чи потрібно іноземцям з тієї чи іншої держави оформлювати візу для в’їзду в Україну?

Актуальну інформацію про режим в’їзду іноземців в Україну розміщено на веб-сторінці МЗС.

Який порядок оформлення віз для в’їзду в Україну?

З інформацією про порядок оформлення іноземцям та особам без громадянства віз для в’їзду в Україну, в т.ч. переліком необхідних супровідних документів, можна ознайомитися на веб-сторінці МЗС.

У яких випадках оформлюються візи для в’їзду в Україну в пунктах пропуску через державний кордон?

Підрозділи МЗС України в пунктах пропуску через державний кордон в міжнародних аеропортах «Бориспіль» і «Одеса» оформлюють:

1. короткострокові візи (тип «С») для разового в’їзду в Україну на строк до 15 днів:

  • з дипломатичною або службовою метою за клопотанням державних органів України;
  • з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в Україні за клопотанням Державної служби з надзвичайних ситуацій;
  • з метою невідкладного медичного лікування або участі в похованні близького родича, що підтверджується відповідними документами;
  • пілотам та іншим членам екіпажів повітряних суден, які здійснюють міжнародні польоти, за наявності ліцензії пілота або посвідчення (сертифіката) члена екіпажу, що передбачені Додатком 9 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року.

2. транзитні візи (тип «В») для разового в’їзду в Україну на строк до 5 днів членам екіпажів іноземних суден, що перебувають в українських портах, за наявності виписки з суднової ролі.

Детальніше про порядок оформлення віз в міжнародних аеропортах.

Як оформлюються е-Візи?

Іноземці-громадяни визначених держав можуть звернутися до МЗС з клопотанням про оформлення віз в електронному вигляді, детальніше – на веб-сторінці МЗС.

Чи може іноземець/особа без громадянства отримати візу типу D в Україні, якщо змінилася мета перебування?

Відповідно до чинного законодавства України довгострокові візи для в’їзду в Україну (тип D) оформлюються виключно закордонними дипломатичними установами України.

Чи можливо продовжити строк дії візи?

Строк дії візи не продовжується. Водночас, іноземці та особи без громадянства можуть звернутися за продовженням строку дозволеного перебування в Україні до територіальних органів Державної міграційної служби України відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Більше інформації щодо продовження строку перебування – на веб-сторінці ДМС України.

                                                   

Як встановлюються тарифи консульського збору?

Тарифи консульського збору, що справляються за вчинення консульських дій за кордоном, встановлені Положенням про консульський збір України.

Тарифи консульського збору, що справляються за оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, встановлюються Правилами оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію.

У разі, якщо іноземна держава справляє за оформлення віз для громадян України консульський збір, що перевищує розмір тарифної ставки консульського збору, встановленої Правилами оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, закордонні дипломатичні установи за оформлення віз громадянам такої держави справляють консульський збір з урахуванням принципу взаємності за погодженням з МЗС.

Коли і в якій формі громадяни України мають сплачувати консульський збір?

Оплата консульського збору за вчинення консульської дії здійснюється готівкою або в безготівковий спосіб відповідно до рекомендації ЗДУ та через банківську установу з дотриманим законодавством держави місцезнаходження. Документ про підтвердження оплати консульського збору з урахуванням практики держави місцезнаходження має містити інформацію про сплачену суму, дату видачі, найменування або реквізити банківської установи ЗДУ та, як правило, інформацію щодо платника, виду/типу консульської дії і бути номерним. 

Щодо випадків сплати консульського збору, які потребують додаткового роз’яснення:

Консульська дія вчиняється в терміновому порядку за бажанням заявника у разі можливості її вчинення у такому порядку.

У разі вчинення консульської дії в терміновому порядку консульський збір справляється у подвійному розмірі, якщо інше не передбачено законодавством України.

Від сплати консульського збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звільняються особи, які не досягли 16-річного віку.

В який спосіб повертаються кошти?

Заявникам повертається лише помилково або надмірно сплачена сума консульського збору за умови подання заяви про повернення коштів протягом року з дня зарахування (сплати) консульського збору до державного бюджету.

Повернення здійснюється спеціалістом з фінансових питань або відповідальною особою на підставі заяви платника, підтвердження про сплату консульського збору та письмового дозволу керівника закордонної дипломатичної установи.

Відповідно до пункту 29 Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, у разі відмови консульської посадової особи закордонної дипломатичної установи в оформленні візи іноземцю консульський збір не повертається.

                                                   

Як дізнатися про місцезнаходження закордонних виборчих дільниць, а також про час і місце голосування?

Перелік дільниць.

Крім того, під час виборчого процесу Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці, оприлюднюють на своїх офіційних веб-сторінках відомості про час і місце голосування та про місцезнаходження відповідних виборчих дільниць.

Які умови для голосування на виборах за межами України?

Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Для того, щоб виборцю реалізувати своє право голосу за межами України, необхідно:

  • бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави;
  • особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;
  • мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в’їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Звертаємо увагу, що на закордонних виборчих дільницях місцеві вибори не проводяться.

Які існують механізми голосування українців за кордоном?

Як в Україні, так і за її межами, кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

Які документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці?    

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України.

На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в'їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Чи можливо отримати виборчий бюлетень на виборчій дільниці, яка розташована на території України, на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

Ні, отримати виборчий бюлетень на звичайній виборчій дільниці на території України за таким паспортом неможливо.

Виключно паспорт громадянина України для виїзду за кордон є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонних виборчих дільницях.

Хто включається до списку виборців на закордонній виборчій дільниці?

До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які за своєю виборчою адресою згідно з даними Державного реєстру виборців відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.

Яким чином поновлюються дані про виборців, які перебувають або проживають за кордоном?

Відомості про виборців, які проживають або перебувають за межами України, до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України подають керівники закордонних дипломатичних установ України, а також Міністерство оборони України (стосовно виборців, які прибули до військової частини, дислокованої за межами України).

Такі відомості подаються щомісячно (а також напередодні складання попередніх та уточнених списків виборців), зокрема, на підставі даних консульського обліку.

Так, згідно з положеннями частини 9 статті 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців» керівник закордонної дипломатичної установи України подає органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України відомості (всього вісім форм відомостей) про:

  • громадян України, яким протягом наступного місяця виповниться 18 років;
  • осіб, які протягом попереднього місяця набули громадянства України та отримали тимчасове посвідчення громадянина України або паспорт громадянина України;
  • осіб, громадянство України яких припинено протягом попереднього місяця;
  • громадян України-виборців, які протягом попереднього місяця стали на консульський облік на території відповідного консульського округу;
  • громадян України-виборців, які протягом попереднього місяця зняті з консульського обліку на території відповідного консульського округу;
  • громадян України, які протягом попереднього місяця змінили прізвище, ім'я, по батькові;
  • громадян України, які протягом попереднього місяця змінили дату або місце народження;
  • померлих виборців, стосовно яких протягом попереднього місяця на відповідній території компетентним органом відповідної держави видано свідоцтво про смерть або інший документ.

Форми подань з відомостями про виборців (осіб), на підставі яких здійснюється періодичне поновлення персональних даних Реєстру, встановлено постановою Центральної виборчої комісії.

Який порядок включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці виборця, який проживає чи перебуває за межами України?

У будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу):

  • особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців);
  • звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік;

Безпосередньо під час виборчого процесу:    

  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей, у т.ч. невключення, у попередньому списку виборців;
  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україні або до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Такий шлях включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці рекомендується у разі, якщо громадянин України перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період. Заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.

Звертаємо увагу, що законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.

Як проголосувати особі, яка проживає за кордоном, але не перебуває на консульському обліку?

Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці необхідно завчасно змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України.

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси, порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних.

Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.

Чи можливо включитися до списку виборців у день голосування?

Ні, неможливо.

Законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці у день голосування.

Який порядок зміни виборчої адреси виборцю, який проживає чи перебуває за межами України?

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси, порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних».

Звертаємо увагу, що виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України виключно особисто.

Чи можливо, перебуваючи за кордоном, використати поштовий чи факсимільний зв’язок, електронну пошту для відправки заяви про зміну виборчої адреси?

Ні, в разі зміни персональних даних виборця, зокрема виборчої адреси, виборець може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Державному реєстрі виборців.

Чи існує можливість перевірити зміст своїх персональних даних у Державному реєстрі виборців?

Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати письмовий запит щодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).

Крім того, дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу виборця можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на веб-сторінці «Державний реєстр виборців». Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Що робити особі, яку не включено до Державного реєстру виборців?

Відповідно до статті 19 Закону України «Про Державний реєстр виборців», особа, яка набула права голосу і проживає чи на час набуття права голосу перебуває за межами України, може звернутися щодо свого включення до Реєстру до закордонної дипломатичної установи України (дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном) за місцем свого проживання чи перебування із заявою за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси, порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних».

Працівник дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном під час приймання заяви особи щодо включення до Реєстру перевіряє зазначені в ній відомості щодо їх повноти та відповідності даним пред’явленого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.

Для виборця, який проживає чи перебуває за межами України, документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянства України).

До заяви додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство.

Відповідна закордонна дипломатична установа України невідкладно передає заяву щодо включення особи до Реєстру до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.

                                                   
                                                               

Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло". 

    

Усі наявні дописи - за хештегом #КонсулДопомагає  

Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері. 

                                                   
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux